Šarena čorba u kotliću sa junećim rebrima

Sastojci  

-2 dl ulja
-500 gr luka (moze i vise)
-300g mrkve (moze i vise jer kako kazu sa lukom i mrkvom je vrlo tesko pretjerati)
-1,5 kg junecih rebara
-500 gr krompira
-par kasika domaceg ajvara, kao i djuveca (naravno moze i iz trgovine)
-par fafarona (ovisno o tome koliko su ljute)
-so, biber u zrnu, mljeveni biber, lovorov list, crvena mljevena paprika, bosiljak, persin, celer, kopar, bijeli luk, mazuran, nana, curry, kajenski papar...)
-1-2 dl paradajz sosa
-2 dl bijelog vina
-1 veci konzervirani gulas (u mom slucaju podravkin)
-Mjesavine povrca (mlade mohune, grasak, zelena i crvena paprika, karfiol, brokule, kukuruz secerac...)
-pola kesice ''fant za gulas i paprikas'' (najcesce koristenog sa moje strane)
-pola kesice fanta ''slavonski corbanac'' (zbog pikantnosti i boje)

Priprema

Na vec nalozenu vatru i pripremljen kotlic sipamo oko 2 dl ulja te na zagrijano ulje dodajemo predhodno usitnjeni luk, mrkvu i lagano posolimo. To sve mijesamo par minuta te dodajemo juneca rebra (koja bi predhodno trebala biti isjecena na zeljene komade). Sve to przimo dok se meso ne zapece do zeljene nijanse.

Na uprzeno meso, luk i mrkvu, sipamo oko 2,5 - 3 l vode (sto je u mom slucaju jace od polovice kotlica). Kada primjetimo da voda pocinje da kuha, dodajemo par lovorovih listova (7-8 komada) i prstohvat bibera u zrnu. Sve mijesamo i kuhamo nekih 20-tak minuta.

Krompir oljustimo, operemo i sijecemo na zeljeni oblik (u mom slucaju kockice omanje velicine). Istresemo ga u kolic i sve skupa mijesamo i kuhamo jos nekih 20 min.

U ovoj nekoj fazi se svakako moze dodat bijeli luk, malo crvene mljevene paprike, par fafarona (ovisno o zeljenoj ljutini) kao i a sitno isitnjene domace zelene ili crvene paprike te mljeveni biber. Sve to mijesamo povremeno da ne bi zagorilo. Dodajemo paradajz sos, najvise 2 dl (moze i 2 osrednja domaca paradajza), da slatkost ne bi prevladala jelom.

Odredjene zacine dodajem u ovoj srednjoj fazi zbog njihove rastvorljiosti dok odredjene zacine dodajem u samom zavrsetku kuhanja da ne bi izgubili svoja svosjtva. O samom doziranju zacina je suvisno pricati. Svaki zacin treba ad se na neki nacin osjeti i doprinese okusu ali niti jedan ne treba da preovlada jelom. U tome se i sastoji uspjesno napravljeno jelo ili u ovom slucaju kotlic.

Vodu naravno povremeno nadopunjujemo, kako kotlic uvjere i isparava. Nivo kotlica treba odrzavati skoro uvijek punim. Povremeno degustiramo krompir (od kojeg najvise i zavisi duzina kuhanja), ukoliko je skoro pa pecen, mozemo dodati par kasika ajvara, djuveca i slicnih domacih pripravaka od povrca. U ovoj fazi odprilike mozemo dodati i odredjenu kolicinu bijelog vina (ne mora biti neko posebno, ako je oke za piti onda je oke i za kotlic).

Na samom kraju dodajemo kupljenu mjesavinu povrca (moze biti carska mjesavina bogata brokulom i karfiolom ili meksicka, ovisno o vasoj zelji) najbolje je ubaciti od obije po malo da bi kotlic bio sto vise obojen i bogat povrcem. Gotovim mjesavinama u principu ne treba vise od 20 minuta da budu gotove s toga pazite kada ih ubacujete da se ne bi prepekle u odnosu na krompir i obratno. Tkaodje pazite da vam se krompir ne prekuha i ne raspe.

Kada dodamo povrce, odma zatim mozemo dodati i fant (u mom slucaju kombinaciju dva fanta). koje predhodno otopimo u casi vode. Istresemo i gotovi gulas, a mozemo dodati i ostale zacine i mirodjije, poput kopra, mazurana, bosiljka i svih onih koji vama daju neku lijepu dozu mirisa samom jelu. Doziranje i tacno vrijeme koristenja vremenom savladate.

Vatru pokusavajte da odrzavate konstantnom, na nekoj normalnoj jacini. Mijesajte povremene, jer se vrlo lako zna desiti da zagori (ovisno o gustoci kotlica). Ne treba pretjerivati sa povrcem, pokusajte da postignete odredjenu gustocu koja bi bila optimalna. Za pripremu ovakvog kotlica meni je potrebno izmedju 2,5 i 3 sata. Ovisno o povrcu i tome u kakvom je stanju kao i na samu jacinu vatre. Svakako je bolje ne zuriti i pustiti da se sve iskuha kako treba. Sto se tice soljenja i zaljucivanja samog kotlica ja to obavljam kada je sve pri kraju. Tada je najlakse dozirati i potrefiti zeljeni okus. Jos jedna stvar, poklopac na kotlicu nema potrebe da uopste koristite, osim kada je jelo gotovo (tada ga upotrijebite da se kotlic ne bi previse brzo hladio).

Preuzeto sa: www.coolinarika.com